Rubriky
Magazín

Plán Petra Kellnera prošel, až po jeho smrti. Spojení Monety a Air bank má zelenou

PPF oznámila, že získala povolení od České národní banky navýšit svůj podíl v Monetě a bude mít tak v bance 28,4 procenta.

moneta a airbank spojení, air bank

V lednu Kellnerova skupina oznámila, že chce Monetu ovládnout a spojit ji s Air Bank a česko‑slovenskou částí Home Creditu a také se start-upem Benxy, který poskytuje půjčky pod značkou Zonky. V první fázi tohoto plánu PPF nabídla minoritním akcionářům Monety výkup jejich akcií 80 korun za kus. Aby PPF mohla zaplatit všem akcionářům, kteří se do 5. března k dobrovolnému výkupu přihlásili a výkup tak završit, potřebovala svolení ČNB. Tak získá v Monetě podíl 28,4 procenta. Výkup akcií za více než 11 miliard korun bude završen vypořádáním do 20. dubna. PPF v pátek uvedla v tiskové zprávě, že ČNB dovolila PPF navýšit podíl dokonce až na 30 procent.

Sloučením Monety, Air Bank a Home Creditu by na českém trhu vznikl bankovní hráč asi se dvěma miliony klientů, patřící mezi tři největší v oboru spotřebitelského financování. Vznikl by tak závažný konkurent velkým retailovým bankám, jako je ČSOB nebo Česká spořitelna.

Proti záměru finanční skupiny PPF ovládnout banku Moneta bojuje Londýnský akcionář

Investiční firmě Petrus Advisers se nelíbí záměr finanční skupiny PPF ovládnout banku Moneta. Podle akcionáře je spojení banky pro akcionáře nevýhodné a příliš drahé a chce do dozorčí rady Monety prosadit svého zástupce. Tím by připravila o místo někdejšího guvernéra České národní banky Miroslava Singera.

Vývoj budu nadále sledovat a článek doplňovat.

Původní návrh PPF akcionářům Monety Money Bank

1. fáze: Odkup akcií minoritních akcionářů za cenu 80 Kč za kus, a to až do výše 20 % s možností dalšího jednostranného navýšení podílu PPF až na 29 % (aktualizace: podle nejnovějšího prohlášení PPF dosáhla na 28 % podílu).
2. fáze: Zahájit jednání o fúzi Monety se čtyřmi firmami z PPF: Air Bank, českým a slovenským Home Creditem a firmou Benxy (provozovatel platformy pro P2P půjčky Zonky). Spojení má proběhnout výměnou akcií v poměru 60,3 % (hodnota Monety) : 39,7 % (hodnota Air Bank). Na základě směnného poměru by se počet akcií Monety zvýšil z 511 milionů na 847 429 519, nově vydané akcie by PPF získala výměnou za Air Bank (aktualizace: zmíněné poměry ve startovací nabídce se mohou v pozdějších jednáních měnit).
Cíl: Směnou a výkupem akcií by PPF v Monetě (přejmenované na Air Bank) celkově mohla získat až 57 procent. Už při překročení 30procentního podílu musí dát povinnou nabídku na odkup minoritních podílů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *